Geçmişin İzleri İle Geleçeğin Değerleri

Tarihte önemli olayların yaşanmasında rol oynayan Osmanlı’dan günümüze hala eserleri ve yapıtları ile damga vuran kişiler ve kişiliklerinin öğrenilmesi anlaşılması daha bilinçli bir gençlik yetişmesi için gereklidir. Ancak bunu sıkıcı ders ortamları ile vermek hedef kitlenin konudan daha da uzaklaşmasına ve ilgisizliğinin artmasına sebep olacaktır. Proje ile hedef kitlenin ilgi alanlarını dikkate alarak akıl oyunları ve zihin geliştirme, öğrenirken eğlenme modellerini kullanarak faaliyetler gerçekleştirilmiştir.

Geçmişin izleri sohbetleri ile hedef kitlenin milli ve manevi değerlerinin gelişmesi tarihi kişiliklerin hayat görüşleri, yaşam şekillerinin aktarılması şiir ve edebiyata yaptıkları katkılar irdelenmiştir. Cemil Meriç, Fethi Gemuhluoğlu, Mehmet Akif Ersoy gibi hem yaşantıları hem de çalışmaları-eserleri ile rol model alınan kişiler ele alınmıştır.

Hedef kitleyi istekli hale getirmek için milli oyunumuz mangala tanıtımları yapılmış ve oyun hedef kitle arasında yaygınlaştırılmıştır. Böylelikle gençler kendi aralarında boş vakitlerini internet ve zararlı alışkanlıklarla değil kendilerini geliştirecek faaliyetlerle değerlendirmiştir. Proje kapsamında Çanakkale 'den başlayarak sırasıyla İstanbul Ankara Niğde de bulunan şehitlik ziyaretleri gerçekleştirilmiş milli ve manevi duyguların artması sağlanmıştır.

Ayrıca günümüz yazarları ile hedef kitlenin buluşmaları sağlanarak sanat ve edebiyata yönlenmelerine katkı sağlanmıştır.

Proje Etkinlikleri